Apple HealthKit ve Google Fit Entegrasyonu - sinyal 9
mHealth, mobile health, sağlık, mobil sağlık, fitness, HealthKit, Google fit, Android Wear, iwatch,
15944
single,single-post,postid-15944,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.7,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive
 

04 Nis Apple HealthKit ve Google Fit Entegrasyonu

Antrenmanlar, sabah koşuları, sağlıklı beslenme, kilo verme gibi aktiviteler sağlığına dikkat edenler için hep önemli olmuştur. Sağlık ile ilgili uygulamaların bu kadar çoğalması ve giyilebilir pazarının giderek büyüyor olması hiç şaşırtıcı değil.

Flury’ye göre tüm mobil uygulama sektöründeki günlük kullanım artışı %33 iken Sağlık ve Fitness kategorisinde %62’yi bulmuş. Fitness uygulamalarının ve giyilebilirlerin bu kadar hızlı yayılması hem Apple’ın hem de Google’ın bu segmente dikkatlerini çekmiş oldu.

average_daily_app_hires_v1

Apple Watch

Bildiğiniz gibi Apple eylül ayında iPhone 6 ve 6+ ile beraber Apple Watch adındaki, iPhone ile birlikte çalışan ve kısa mesaj gönderme fonksiyonu, ödeme sistemi ve fitness takip özellikleri olan giyilebilir cihazı duyurdu, bu ay da (24.04.15) satışına başlıyorlar. Bütünleşik akselerometresi, nabız ölçeri, katedilen mesafeyi iPhone ile eşleştiğinde GPS veya WiFi ile hesaplama özellikleri ve Apple’ın lider panoları, dijital ödüller gibi sosyal tamamlayıcıları ile Apple Watch sahiplerini motive ediyor olacak.

Saat ile beraber Apple tarafından özellikle saat için geliştirilmiş bir takım fitness takip uygulaması geliyor. Aktivite uygulaması: gün boyunca hareketlerinizi takip ediyor ve hareket, durma ve egzersiz olarak üç modu bulunuyor. Antrenman uygulaması: Koşu, Bisiklet ve Cross training gibi belli sporlara odaklanmış olarak çalışıyor. Antrenman bilgileriniz uygulama tarafından arşivleniyor ve gelişiminizi görebileceğiniz şekilde size gösteriliyor. Kullanıcılar bu iki uygulama tarafından toplanan fitness verilerini iPhone iOS 8 ile kurulu gelen Sağlık uygulaması ile üçüncü parti uygulamalar ile de paylaşabiliyor.

Henüz satışı başlamamış olsa da pazarda ciddi bir yer edineceği öngörülüyor. Temel nabız ve adım sayar fonksiyonlarının haricinde Apple Watch müzik, ödeme özelliği ve diğer uygulamaların cihazla entegre olabilmesiyle, Fitbit, Nike’s Fuelband, ve Jawbone Up gibi diğer giyilebilir cihazlardan farklılaşıyor.

HealthKit Platformu

Apple ve Google, HealthKit ve Google Fit ile sağlık uygulamaları pazarında kendi yollarını çiziyorlar. HealthKit’in arkasındaki fikir HealthKit entegrasyonu olan farklı sağlık ve fitness uygulamalarından toplanan verilerin bir araya getirilmesidir. iOS 8 kullanıcıların erişiminde olan Sağlık uygulaması, sağlık verilerini bir ekranda göstermekte ve kullanıcılara düzenleme, silme, yönetme imkanı sunmaktadır.

Sağlık uygulamasında katedilen mesafeyi ölçen adım sayar ve kafein takip edici de bulunuyor ama bu özellikler iPhone 5S’den eski iPhone’larda maalesef dahili bazı sensörlerin ve iPhone’un pil zamanını ve performansını artıran M7 motion yardımcı işlemcisinin olmayışından dolayı çalışmıyor. Sağlık uygulamasını kullanırken verilerinizin sağlık istatistiklerine dahil olmasını engellemeniz de mümkün. Hangi verilerin hangi uygulamalar tarafından kullanılabileceğine de karar verebiliyorsunuz.

Nabız veya genel olarak diğer bilgileri bir doktor ile paylaşmak gayet mantıklı, sağlık profesyonelleri ile bilgi paylaşımı ileride HealthKit platformuna büyük değer katıyor olacak. Sağlıkla ilgili tüm verilerin tek bir merkezde toplanması süper bir özellik gibi geliyor ancak veriler iCloud’da şifrelenmiş olarak tutuluyor olsa da insanların aklına mahremiyet endişeleri düşürüyor.

RunKeeper’ın fitness veri toplayıcısı

RunKeeper’ın da Apple HealthKit benzeri Health Graph platformu var. Aslında Health Graph ile kıyaslandığında HealthKit API’si pek az şeye erişime izin veriyor. RunKeeper’ın iyi dökümanlanmış Health Graph API’sinin ise kardiyo ve gün antrenmanları için kapsamlı fonksiyonları mevcut.

healthHealth Graph API’yi entegre ettiğinizde de uygulamanızın verileri cloud’da tutuluyor ve kullanıcı izin verirse diğer uygulama, cihaz ve web siteleri ile paylaşılıyor. Fitness aktiviteleri, sağlık odaklı ölçümler ve Heath Graph sosyal bilgileri API vasıtasıyla yazılıp okunabiliyor. Uygulamanızın, beslenme, uyku, aktivite performansı, sosyal motivasyon bilgileri arasında ilişki kurmasını sağlıyor ve bu ilişkileri görsel olarak sunuyor.

Health Graph API OAuth 2.0 açık güvenlik protokolü kullanıyor. OAuth ile kullanıcılarınız RunKeeper hesaplarını size şifrelerini vermeden kullanabiliyorlar, aynen bir çok uygulamaya Facebook ve Twitter hesaplarımızla girebildiğimiz gibi.

Health Graph API entegrasyonu yapmış olanların arasında Withings, Fitbit, WeightTraining.com, Fitocracy, Lose It!, Gympact, GAIN Fitness, MyFitnessPal’ı görebiliyoruz.

Apple HealthKit zamanla daha fazla özellik ekleyecek ve adım, kalori ve aktivite gibi data tipleri arasındaki ilişkiyi daha iyi anlar hale gelecektir. HealthKit henüz yeteri kadar iyi durumda olmasa da Amwell, FitPort, WebMD, MyFitnessPal, Endomondo Sports Tracker, ve Carrot Fit gibi uygulamalar platform ile çalışıyor.

Google Fit Platform

google-fit-6

Google’ın sağlık takip çözümü Apple’ınki ile oldukça benzer. Ekim ayında resmi olarak açılışı yapılan Google Fit SDK’yı Sensörler, Recording, ve  History API sağlıyor.

Bu geliştiricilerin cihazlardan, giyilebilirlerden ve uygulamalarından çeşitli sensörleri bağlamalarını kolaylaştıran bir durum. Recording API’ı, uygulamaların lokasyon, beslenme, antrenman gibi verileri kaydetmelerini ve herhangi bir uygulama tarafından yaratılan verilere ulaşabilmelerini sağlıyor.

History API, Android platformu tarafından elde edilen sağlık ve fitness verilerinde erişebilme olanağı tanıyor. Örneğin kullanıcı nerelerde koştuğunu görebiliyor ve fitness cihazını değiştirdiğinde verileri kaybolmuyor.

Google, Google Fit ile fitness verilerinin sahibi oluyor, bundan dolayı yazılım geliştiriciler, donanım üreticiler ve tedarikçileri için tek seçenek haline gelmeye çalışıyor. Ancak Android çok parçalanmış bir işletim sistemi/donanım olduğundan Google önce bunları birbirine bağlama işini çözmek zorunda.


androidwearstrip

Geliştiricilerin işi zor

Uygulama geliştiriciler hem HealthKit hem de Google Fit platformlarını destekler şekilde yazılımlarını yapmak durumundalar. Doğal olarak daha çok zaman ve iş yükü ortaya çıkıyor. Birini desteklemek ise diğer platformun kullanıcılarını yok saymak olacağından düşünmemeniz gereken bir seçenek.

No Comments

Post A Comment