Sık karşılaşılan AppStore red nedenleri - sinyal 9
App Store onay süreci bazen çok sancılı olabiliyor. En kötüsü tam uygulamanız yayına çıkacak diye beklerken tüm süreci başa alan bir red almanız. Bu durumu yaşamamak için “App Store Review Guidelines”ı dikkatli okumanız ve Apple forumlarından genel red sebeplerinin neler olduğunu öğrenmeniz lazım.
uygulama, app store, apple, red, reject, app store review, onay,
15943
single,single-post,postid-15943,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.7,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive
 

Sık karşılaşılan AppStore red nedenleri

06 Nis Sık karşılaşılan AppStore red nedenleri

App Store onay süreci bazen çok sancılı olabiliyor. Google Play’e uygulama göndermekten daha karmaşık bir yapısı var. En kötüsü tam uygulamanız yayına çıkacak diye beklerken tüm süreci başa alan bir red almanız. Bu durumu yaşamamak için “App Store Review Guidelines”ı dikkatli okumanız ve Apple forumlarından genel red sebeplerinin neler olduğunu öğrenmeniz lazım. Kuralların zamanla değiştiğini ve uygulamaları inceleyenlerin de birer insan olduğunu ve hepsinin aynı kuralı aynı şekilde yorumlamadığını da söylemek lazım (kimi daha katı kimi daha ılımlı olabilir).

Aşağıda en çok karşılaşılan red sebeplerinden bir derleme bulacaksınız. Başlıkları sıralayacak olursak;

 1. Meta-data eksikliği

 2. Gizlilik sözleşmesi

 3. Demo hesabı olmaması

 4. Önemli hatalar

 5. Uygulamanın konsept veya  fonksiyonlarının Apple kurallarına aykırı olması

 6. Uygulamanın konfigürasyon dosyasının doğru artalan fonksiyonlarını belirtmemesi

 7. Kişisel bilgilerin alınması

 8. Video dosyanızın yalnızca fonksiyonelliğe odaklı olması

 9. Dummy data

 10. Kullanıcı üretimi içeriğin moderasyonu

 11. Reklam

Bunları halletmiş olarak App Store’a gönderdiğiniz uygulamanız onay almaya bir adım daha yakındır.

1. Meta-data eksikliği

Eksik meta-data yüzünden red almamalısınız, çok kolay düzeltebileceğiniz bir şeydir. Meta-data yüzünden reddedilen uygulamalar genellikle ya yeteri kadar bilgi sağlamadıkları ya da sağladıkları bilginin hatalı oluşundan dolayı reddedilirler. Doğru bilgileri sağladığınızı ve verdiğiniz tüm linklerin çalıştığını mutlaka kontrol edin.

2. Gizlilik sözleşmesi

Uygulamanızda hesap açılması veya mevcut bir hesaba giriş yapılması gerekiyorsa, uygulamanın içinde bir gizlilik sözleşmeniz olmalı veya App Store’a bağlantı olarak vermelisiniz. Her ikisini de yapmanız daha iyi olacaktır.

3. Demo hesabı olmaması

Uygulamanıza kullanıcı adı/şifre ile giriş yapılıyor ise inceleme ekibi için bir demo kullanıcısı hesabı vermelisiniz. Uygulamanızın temel fonksiyonlarında kullanıcıların birbirlerini takip etmeleri veya birbirlerine bir şeyler göndermeleri gibi şeyler varsa, birbirine bağlı iki demo hesabı göndermeniz daha iyi olacaktır. İki cihazın gerektiği durumlarda fonksiyonları anlatan bir video sağlamanız da faydalı olacaktır.

4. Önemli hatalar

Uygulamanızda inceleme ekibinin incelemesini yapmasını engelleyecek herhangi bir önemli hata varsa doğrudan reddedilirsiniz. Uygulamayı onaya göndermeden önce çok iyi test ettiğinizden emin olun.

5. Uygulamanın Konsept veya  Fonksiyonlarının Apple kurallarına aykırı olması

Alle App Store kurallarına aykırı özellikleri olan bir uygulamanın onay almasını beklemek yersiz olur. Örneğin; fiziki dünya ürünlerini satın almak için IAP (uygulama içi satın alma) kullanmak yasaktır. Eğer bir özellik hem kurallara aykırı hem de uygun gibi duruyorsa, bu özelliği yeniden ele alın ilk sefer onayı alsanız da ilerde red ile karşılaşabilirsiniz. Konu App Store kuralları olunca gri alanda durmamakta fayda var.

6. Uygulamanın konfigürasyon dosyasının (.plist) doğru artalan fonksiyonlarını belirtmemesi (ses kontrolü, artalan lokasyon gibi)

Uygulamanız aktif değilken (background mode) belli fonksiyonları kullanıyorsa, plist dosyanızda doğru bilgilerin olduğundan emin olun. Örneğin; uygulamanız artalanda müzik çalıyorsa, plist dosyasında bunun belirtiliyor olması önemli. İnceleme ekibi uygulamaların artalanda yaptıkları işlere çok daha fazla dikkat ediyorlar.

7. Kişisel bilgilerin alınması

Uygulamanız eposta adresi, doğum tarihi ve cinsiyet gibi kişisel bilgileri belli bir sebebi olmadan soruyorsa uygulamanız reddedilecektir. Örneğin; bir ToDO uygulamanız varsa kullanıcının ülke, posta kodu veya doğum tarihi gibi bilgilerinin uygulamanızın fonksiyonu ile alakası yoktur. Bunları sorabilirsiniz ama zorunlu alan yapmadığınızdan emin olun.

8. Video dosyanızın yalnızca fonksiyonelliğe odaklı olması

Apple, bu dosyalarda yalnızca uygulamadan alınmış video ekran görüntüleri üzerinde ses, metin veya tasarım katmanları olmasını istiyor. Videonuzu animasyonlarla şenlendirmeye çalışırken dikkatli olun, iPhone veya iPad’lerin dış çerçevelerini de kullanmayın.

9. Dummy data

Uygulamanızı App Store incelemesine göndermeden önce tüm dummy dataların kaldırılmış olduğundan, kırık link olmadığından bir yerlerde mıcırca metin kalmadığından emin olun. Stage ve canlı ortamları ayrı tutmak doğru bir yaklaşımdır, böylece asla dummy data ile incelemeye gitmezsiniz.

10. Kullanıcı üretimi içeriğin moderasyonu

Uygulamanızda içeriği kullanıcılar  oluşturuyorsa, kullanıcılara içerikleri şikayet edebilecekleri ve rahatsız edici kullanıcıları engelleyebilecekleri özellikler eklemelisiniz. Örneğin; diğer kullanıcılar tarafından takip edilen kullanıcının paylaştığı resimlerin olduğu bir ekran varsa, kullanıcılara bir resmi rapor edebilmeleri ve kullanıcıyı engeleyebilmeleri için seçenek sunmalısınız. Ve bu seçenekleri gizlememelisiniz, kolay görünür olmalılar. Sosyal ağ uygulamalarına bakarsanız neredeyse hepsinde bu özelliklerin olduğunu göreceksiniz.

11. Reklam

Uygulamanızı incelemeye gönderirken, reklam gösterimleri için Advertising Identifier (IDFA) kullanıp kullanmadığınız sorulacaktır. Eğer IDFA kullandığınızı işaretlerseniz ve reklam fonksiyonları çalışmıyorsa, yoksa veya reklamlar düzgün görüntülenemiyorsa uygulama reddedilebilir. IDFA kullanmadığınızı işaretlemişseniz ve kullanıyorsanız da red ile karşılaşırsınız. Reklamlarınızın cihazlarda düzgün çalıştığından emin olmadan inceleme sürecine girmeyin.

Onay süreci X gün sürer diye kesin bir şey söylemek çok doğru olmaz. Dönemsel olarak değişkenlik göstermekte olan bir süreçtir. 2 saatte onay alan da gördük, 2 ay bekleyen de. Tamamen o anda kaç inceleme görevlisinin çalıştığı, kaç uygulamanın incelemeye gönderilmiş olduğu gibi değişkenlere bağlı olarak uzayıp kısalabilen bir süreçtir.

appreviewtimes.com ve http://appkpi.com/reports/app-store-review-time sitelerinden dönemsel olarak ortalama inceleme sürelerini görebilirsiniz, ama yine de bu rakamları kesinlik olarak görmeyin.

No Comments

Post A Comment