Beacon, iBeacon ve BLE - sinyal 9
beacon, iBeacon, BLE, bluetooth, push notification, ios, android, app, uygulama,
15932
single,single-post,postid-15932,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.7,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive
 

Beacon, iBeacon ve BLE

31 Mar Beacon, iBeacon ve BLE

Nedir bunlar?

Beacon, telefon ve tabletlere radyo sinyali gönderen düşük enerji kullanımlı kablosuz cihazlara denir. Beacon’lar radyo sinyalleri kullanarak uygulamalar ile etkileşime girerek lokasyon temelli aksiyonları tetiklerler. Sinyalleri göndermek için BLE (low-energy Bluetooth) kullandıkları için pil süreleri uzundur, göze çarpmayacak şekilde dükkan içinde kullanılabilirler veya alışveriş sepetine, isim etiketine iliştirilebilirler. Geleneksek Bluetooth cihazlara göre %50 daha verimli enerji kullanırlar ve telefonların pil sürelerine neredeyse hiç etkileri yoktur.

bcats

Nasıl çalışırlar?

Beacon’lar sürekli Bluetooth yetenekli cihazlar tarafından algılanan radyo sinyalleri yayarlar, uygulamalar da bu sinyallere göre hareket eder. Cihazların içindeki uygulamalar sürekli bu sinyalleri tarar ve bulduğunda bir eylem isteminde bulunur. Örneğin bir müşteri A mağazasının uygulamasını indirmişse, mağazanın giriş kapısında bulunan beacon müşteriyi push notification ile karşılayıp indirim ve özel tekliflerden haberdar edebilir. Geniş alanlarda ise beacon’lar üçgen yöntemiyle kullanıcının yerini bulurlar, büyük etkinlik ve kapalı alanlarda doğu harita bilgisi verirler. Beacon’lar büyük etkinliklerde push notification ve üçgen yöntemi ile belli bir standa veya yere insan çekmek için de kullanılabilir. Beacon’lar inanılmaz derecede kullanışlı olsalar da övgü aslında etkileşimde oldukları uygulamaya gitmelidir. Beacon’ların kullanışlılığı, uygulamaya “etrafını görme” yeteneği sağlamasındadır. Uygulama, sinyalleri algılayarak beacon’a olan uzaklığını hesaplayabilir. Uzaklık bilindikten sonra da uygulama çeşitli şeyleri yapmak için programlanabilir. Yani uygulamalar olmadan beacon’lar bir işe yaramazlar.

Beacon vs. iBeacon

Beacon ve ibeacon arasındaki temel fark; iBeacon’ların Apple’ın iletişim için biraz farklı özelliklerini kullanıyor olmasıdır. iBeacon iOS7 ve üzerine entegredir, iOS7 iPhone veya iPad hem iletici hem de alıcı olarak çalışabilir. Ayrıca, Apple iBeacon ile BLE reklam için standart bir format geliştirmiştir. iBeacon’un içindeki BLE teknolojisi BLE Beacon’lar ile aynıdır ama iBeacon iOS’a entegredir ve beacon teknolojisi için Apple marka adıdır.

Nerede kullanılır?

Beacon’lar ile ilk deneyimleri perakende sektörü yaşamış olsa da beacon’lar parklardan toplantı odalarına kadar heryerde kullanılabilir. Apple Store’larda, Bonnarro müzik festivalinde başarıyla uygulandılar. Fast food zinciri Eat ile Pouch sadakat programı denemeleri yaptı. Virgin Atlantic, Heathrow havalimanında elektronik biniş kartı  (Passbook) kullanan yolcularına havalimanında bulundukları yere göre mesajlar gönderdi. Belçika Antwerp’deki bir müze ziyaretçilerine kendi kendilerine rehberlik etme olanağı sağlıyor. Örnekleri artırmak mümkün. Beacon’lar için etkinlik ve fuarların, standlara insan çekme ve analitik bilgi toplayabilme özelliklerinden dolayı ideal uygulama yerleri olduğunu söyleyebiliriz. Tüketicilere bağlamsal, kullanışlı bilgi vermenin yanı sıra, detaylı analitik kullanıcı paternleri bilgisi de sağlarlar.Beacon’ların kullanım alanları yalnızca yaratıcılıkla sınırlıdır.

 Neler lazım?

Bir Beacon. Üçgen yöntemi kullanılacaksa daha çok Beacon. Şu an satış yapan bir çok Beacon üreticisi mevcut. Bunları başka bir yazıda ele alacağız. Beacon teknolojisinin geliştirme aşamasında donanım ve yazılımın sorunsuz entegrasyonu ile düzgün çalıştığını unutmayın, ürününüzü doğru seçin.

Bir uygulama. Daha önce söylediğimiz gibi beacon’ların işi basit. Tüketiciye faydalı olmak için beacon ile etkileşime girecek uygulama ve konum ile ilgili bilgi olmazsa olmaz. Kullanıcı arayüzü ve deneyimi beacon deneyimi dikkate alınarak ve kullanıcının etrafı ile sorunsuz etkileşimi sağlanarak tasarlanmalı.

Beacon Yönetim Cloud. Uygulamanızın beacon’lara olan tepkilerinin yönetimini ya uygulamanın içine hard coded koyacaksınız ya da cloud’dan çekmesini sağlayacaksınız. Cloud’dan çekecek şekilde ayarladığınızda bir beacon eklediğinizde uygulamayı güncelleme ihtiyacınız ortadan kalkacaktır. Belli bir beacon’un fonksiyonunu da kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Beacon Yönetim Uygulaması. Eninde sonunda beacon’ların firmware güncellemesine ihtiyaçları olacak. Çoğu beacon’ın wifi bağlantısı olmadığı için BLE üzerinden beacon’larınızın firmware’lerini güncelleyecek bir uygulamaya ihtiyacınız olacak.

İçerik Yönetim Sistemi. İçerik yönetim sistemi, beacon’ın fonksiyonlarını, uygulamanın beacon ile karşılaştığında çekeceği datayı kolay ve hızlı bir şekilde değiştirmenizi sağlar.

Beacon teknolojisi çığır açan bir teknoloji değildir; BLE ve Bluetooth-yetenekli akıllı telefonlar yıllardır varlar. Beacon’ları algılayıp aksiyon isteyen uygulamalar bir nebze yenidir ama hızla gelişmektedirler. Beacon’lar tüm platfomlarda çalıştıkları ve uygulama maliyetleri düşük olduğu için küçük işletmelerden büyük şirketlere kadar herkesin erişimindedirler. Beaconlar güçlü uygulamalarla beraber kulanıldığında teknolojinin potansiyeli neredeyse sonsuzdur.

No Comments

Post A Comment