e-kitap sektörü için hulu modeli - sinyal 9
16507
single,single-post,postid-16507,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.7,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive
 

e-kitap sektörü için hulu modeli

12 Nis e-kitap sektörü için hulu modeli

1971’de Michael S. Hart‘ın kurduğu  Project Gutenberg ile başlayan basılı yayınları dijitale çevirip dijital kütüphane oluşturmakla başlayan serüven bu gün bambaşka bir yere gelmiştir.

e-kitap’ın günümüze kadar gelen hayatını aşağıdaki zaman çizelgesinde özetlemeye çalıştım;

Günümüzde ise e-kitap okuyucu ve tabletlerin sayılarının ve penetrasyonlarının artmasıyla sektörde ciddi bir büyüme yaşanıyor. Bu büyümeye rağmen işi paraya çevirme konusunda sıkıntılar devam etmekte.

Önümüzdeki günlerde ana e-ticaret sitelerinin, aynı kitabın basılı ve e-formatlı hali veya yazarın tüm kitapları, bir seri kitap, ilgili konuda paket haline getirilmiş bir set şeklinde paketlenmiş e-kitap önerilerinde bulunacaklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Daha fazla yayıncının kitapları önce e-yayımlayıp, baskıya çıkmadan önce pazarı test ettiğini görmeye başlayacağız. Akıllıca ve ucuz bir taktik, bu yöntemin aslında çok daha önceden başlamış olması gerekiyordu. Bu süreç gelir kaybı potansiyelini azaltarak yayıncıya büyük avantaj sağlıyor olacak.

Satışı artırmanın yollarından biri müşteriye avantajlar sunmaktır ilkesiyle, E-ticaret siteleri dükkanlarına, e-book klüplerine katılan okuyuculara bundlelar sunmayı pazarlama stratejisi olarak seçecekler veya e-kitap okuyucu fiyatlarında çok ciddi indirimler sağlayacaklar.

e-kitap okuyucular, kitaplar gibi birer eşya. Pazara bakınca bu ürünlerin fiyatlarının 100 dolar ve altı seviyesine düşeceğini tahminediyoruz. Bu fiyat düşüşüyle, özellikle Kindle’ın fiyatının düşmesiyle e-kitap satışlarında patlama olacaktır. Renkli e-kitap okuyucuları da satışlara önemli katkı sağlayacaktır.

Kitap sayısı artınca fiyatları da düşecektir. Bunu çok kesin söylemek doğru olmaz, hatta popüler ve büyük isimlerde, kaliteli kitapların fiyatlarında artış bile olabilir.

Yayıncılık sektörünün kendi dinamiklerinden kaynaklı olarak, birçok büyük ismin yayıncısını bırakıp kendi-yayıncılığa başladığını göreceğiz. En azından dijital olarak.

Oldukça popülerler olan sosyal okuma klüpleri ve tartışma grupları oturma odalarından bilgisayarlara doğru kayacak. Elbette yüz yüze iletişim tercih edilen olacak ancak bu gruplara sesli tartışmalar gelince adaptasyon artacak.

Yayıncılar her zaman içeriği paraya çevirmenin yollarını aramışlardır. yakında kitap içi reklam, sponsor bağlantılar, abonelik ulaştırma servisleri ve tek fiyata okuya bildiğin kadar gibi modeller hayatımıza girecek. Alt yapı neredeyse kuruldu, biri her an gizli formülü bulup işi paraya çevirebilir.

Beta olarak yeni başlayan 24Symbols firması reklam destekli ve abonelik temelli seçenekleri, e-kitap işinin diğer içerik işlerini taklit ederek paraya çevirme için yeni yollar bulduğunu ve gelişmekte olduğunu ispatlıyor.

Aşağıdaki tablo video pazarının; dijital satış, kiralama, abonelik ve reklam destekli farklı modeller ile en gelişmiş pazar olduğunu gösteriyor.

Müzik’te de videodaki kadar olmasa da çeşitlilikler mevcut. Tam anlamıyla bir “kiralama” modeli müzik pazarında yok. Rhapsody’ninki gibi abonelik temelli indirmeye izin veren servisler oldukça başarılı.

Oyun pazarı çoğunlıkla satış üzerine kurulu, ama kiralama ve abonelik pazarı da büyüme gösteriyor. Sosyal-oyun pazarına dönüşen casual oyun pazarı ise Zynga neferliğinde reklam destekli iş modelinin en etkin örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Konu e-kitaplara gelince ise satış modeli çoğunlukla pazarı kaplıyor. Ödünç kitap modeli hem platformların kendilerinde hem de Booklending.com gibi üçüncü parti sitelerle büyüme yaşıyor. Ancak e-kitap ödünç vermek yazarların, yayıncıların veya e-kitap pazaryerlerinin para kazanabilecekleri bir strateji değil.

Abonelik sistemi ile e-book pazarına Netflix, Hulu veya Spotify gibi bir yapı gelebilir mi? Bazıları ödünç verme sistemlerinde bunu denemişken Disney gibi bazı özel yayıncılar kendi kitapları için bu yapıyı denemişlerdir ancak kimse 24symbols’unki gibi bir çok yayıncını kapsayan sabit paraya istediğin kadar kitap sistemini çalıştırmamıştı.

24symbols’ın beta hizmeti dijital içerik tiplerinde popüler olan freemium abonelik modeli ile benzerlikler göstermekte. Model tutarsa dijital okuma pazarının büyümesi artacak ve yeni müşteriler için yeni kanallar oluşarak içeriğe erişmek için yeni yöntemler ortaya çıkacaktır.

24symbols gibi küçük şirketler için büyük yayıncıların lisanslama politikaları oldukça sert olduğu kesin, dolayısıyla yeni abonelik modelleri için gidişat çok aydınlık olmayacaktır. Ancak büyük oyuncular da eninde sonunda e-kitaplar için yeni iş modelleri sunacaklardır. Muhtemelen ilk adaptasyonlar, Google’ın reklam destekli e-kitapları ve Amazon ve Barnes & Noble’ın abonelik servisleri ile ortaya çıkacaktır.

Ve nihayetinde büyük yayıncılar Hulu örneğini izleyerek birleşip okuyucuya erişimi kontrol ettikleri abonelik servislerini, tek fiyata istediğin kadar oku şeklinde vereceklerdir.

Tags:
,
No Comments

Post A Comment