Facebook Promosyonları - sinyal 9
16503
single,single-post,postid-16503,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.7,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive
 

Facebook Promosyonları

28 Haz Facebook Promosyonları

Facebook fan sayfanızın desteğe mi ihtiyacı var? Facebook promosyonu yapmak sayfanızın yeni fanlar edinmesini sağlamanın yanında mevcut fanlarınızla ilişkiye geçmek için çok iyi bir yöntemdir. Bir çok farklı promosyon tipi olduğundan dolayı hangisini kullanacağınız konusunda stratejik olarak iyi dşünülmesi gerekmektedir.

Başarılı bir promosyon için ilk önce Facebook’un promosyon konusuyla ilgili politikasını iyice öğrenmekte ciddi fayda var:

 1. Promosyonda 3. party uygulama veya kendi iFrame uygulamanızın kullanılması. Facebook politikalarına uyacaksanız bu yolları tercih etmek durumundasınız. Göz önünde bulundurabileceğiniz bazı 3. parti uygulamalar arasında BuddyMedia, WildfireApp, Fanappz, Vitrue, Strutta, Votigo, ContextOptional, BulbStorm, Momentus Media, Friend2Friend, Offerpop, PromoBoxx, Freepromos, ve NorthSocial ‘ı sayabiliriz. Ancak bu uygulamalarda türkçe karakterlerde sorun yaşamanız ve promosyonunuzu mevcut seçenekler içindeki bir kurguya uygurmanız gibi zorluklarla karşılaşabilirsiniz.
 2. Hükümler ve Koşullarınızı kontrol edin, tekrar kontrol edin ve yeniden kontrol edin. Doğru başlangıç ve bitiş zamanı girdiğinizi, zaman dilimizinizin doğruluğunu kontrol edin. Ödülünüzü ve ödülünüzün nasıl değerlendirildiğinin açıkça anlatıldığından emin olun. Ödül kazanma koşullarının net bir şekilde anlatıldığından emin olun. Katılımcıları belli bir coğrafi bölge ile sınırlandıracakmısınız?
 3. iFrame uygulama kullanıyorsanız, Facebook’un promosyonunuzla HİÇ ilgisi olmadığını belirttiğinizden emin olun. Facebook kendisini tüm şirketlerin yarışma ve hediye dağıtmalarından ulabildiğince uzak tutmak istiyor. Sağlanan her şeyin şirketiniz tarafından verildiğini, Facebook’un hiç ilgisi olmadığını açıkça belirtmelisiniz. 3. parti bir uygulama kullanıyorsanız bunu belirten bir açıklama sizin adınıza yapılacaktır.
 4. Facebook’un özellik ve fonksiyonlarını promosyon için kullanamazsınız. Bu kimseye sayfanızı “Beğen”diği için, sizi bir fotoğrafta etiketlediği için bir şey veremeyeceğiniz anlamına geliyor. İşte bu yüzden iFrame veya 3. parti uygulama kullanmanız gerekiyor.
 5. Kazanlara mesaj gönderemezsiniz veya isimlerini kişisel veya iş sayfanızın duvarında yayınlayamazsınız. Bu Facebook’un promosyonunuz ile hiç ilişkilenmek istememesinden kaynaklanıyor. Kendilerini kazanana haber vermek için bile kullanmanızı istemiyorlar. Ancak iFrame veya 3. parti uygulama içerisinde kazananı belirtebilirsiniz.

Sonrasında Fan sayfanıza hangi tip promosyonun en uygun olduğunu bulmanız gerekiyor. Kendinize şu soruları sorarak başlayabilirsiniz:

 • Bu promosyon için hedefleriniz nelerdir? “Başarılı” promosyonu nasıl tanımlarsınız? Sonuç olarak neler bekliyorsunuz? Belli bir “Beğen” sayısına mı ulaşmak istiyorsunuz?  Ne tür fanları değerli olarak görüyorsunuz? Sayfanızı zaten beğenmiş olan fanlarınızla daha çok etkileşime mi geçmek istiyorsunuz?
 • Hedef demografik nedir? Fanların bulundukları ülke veya şehir sizin için önemli mi? Belli bölgelerdekilerin erişimini engelmeniz mi lazım?
 • Fan sayfanız yeni ve/veya takipçi sayısı az mı? Beğeni sayınızı sizin bölgenizdeki değerli fanlar ile artırmak mı istiyorsunuz?
 • Yeteri kadar iyi takipçi sayınız var ve etkileşim veya ulaşma sorunu mu yaşıyorsunuz? Fanlarınız zaten orda, ama onlarla yeteri kadar etkileşime geçemiyormusunuz?
 • Sayfanız aktif ve takipçi sayınız yeterli ve yalnızca canlılığı korumak mı istiyorsunuz? Sayfanız çok iyi işliyor. Ama fanlarınızı “ödüllendirecek” ilginç bir promosyon mu arıyorsunuz?
 • Bütçeniz nedir? Rakam hakkında gerçekçi olun, ne harcamak istediğinizi açıkça tanımlayın. Verilecek “ödül”ün değeri ne olacak?  Mevcut ve/veya potansiyel fanlarınıza Facebook reklam kampanyası ile ulaşacakmısınız? Kullanacağınız 3. parti uygulamanın masrafı ne kadar?

Promosyona karar verirken önemli bir konsept:

Promosyona katılmak için ne kadar çok adım (zaman) gerekiyorsa, katılımcı sayınız o kadar az olacaktır. Yalnızca “Beğen” sayınızın tavan vurmasını istiyorsanız, promosyonunuzu 1-2 adımdan oluşan basit bir kurgu üzerine kurmalısınız. Mevcut fanlarınızdan daha fazla etkileşim bekliyorsanız, çok adımlı promosyon düzenleyip iyi içerikle daha derin bir ilişki kurabilirsiniz ama katılımcı sayısı yine de az olacaktır.

İki genel promosyon tipi

Piyano: Piyangolarda kazanan(lar) rastgele veya şansa göre seçilir. Stratejik olarak “Beğen” sayınızı artırmak istiyorsanız, piyango ve/veya kayıt formu promosyonları sizin için uygundur. Bu promosyonlar fan sayfasına ihtiyacı olan ilk ivmeyi verir. Katılımcının çok az aksiyonuna gerek duyduğu için fan kazanmak isteyen sayfa için en iyi stratejik yaklaşımdır.

Yarışma: Yarışmalarda kazanan(lar) yetenek veya bir şeyi başarmalarına göre oylama ve/veya jüri tarafından seçilir. Sayfanın hali hazırda fanları varsa ve yalnızca daha fazla etkileşime ihtiyaç duyuyorsanız, en iyi seçeneğiniz fotoğraf, video veya makale temelli yarışma düzenlemeniz olacaktır. Hepsi mevcut fanlarınızla ilişkinizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Yürüttüğüm HER kampanya başarılı olur mu?

“Başarılı”nın tanımına göre değişir. Promosyonun strateji planı aşamasında bunu net bir şekilde tanımlamış olmalısınız. Promosyonu ortaya koymak için zaman ve para harcadınız ama bu size mutlaka yüzlerce fan olarak geri dönmek zorunda değil. Reklam ve promosyonu birlikte içeren kampanya stratejileri kurmak her zaman çok daha akıllıcadır. Bunun bir yolu Facebook reklamları ve sponsorlu hikaye kampanyası düzenlemektir.Reklamın çok varyasyonunu tasarlayıp hangisinin en iyi performans gösterdiğini test edebilirsiniz. Günlük veya tüm kampanyaya bütçe limiti getirebilir, reklamınızı kimlerin görmesini istediğinize göre hedefli çalışabilirsiniz. Bununla da yetinmeyip kampanyanızı sosyal medya platformlarında ve diğer tüm reklam kanallarınızda duyurmalısınız. Fanlarınız bir promosyonunuzdan haberdar olmalı.

Promosyonun uzunluğu

Promosyonunuz ne kadar sürmeli? Bu ödüle bağlıdır. Ödülünüz göreceli olarak yüksek dğerliyse uzun süren bir yarışma düzenleyebilirsiniz. Ama az değerli bir şey vermeyi planlıyorsanız, 50 TL’lik bir hediye çeki gibi, promosyon zamanınız oldukça kısa olmalı. Küçük promosyonlar bir kaç saat gibi zamanlarda yapılırken büyük promosyonlar aylar sürebilir.

Gözünüzü korkutmayın. Sayfanızı promosyonlarla büyütün!

Promosyon düzenlemek çok işmiş gibi görünüyor diye sizi korkutmasına izin vermeyin! Sosyal medya platformlarında yarışmalar düzenleyen şirketlerin takipçi sayıları düzenlemeyenlere göre iki kat daha fazladır. Promosyonlar aynı zamanda yaratıcı tarafınızın ortaya çıkmasını ve fanlarınızın eğlenmesini sağlar. Facebook fan sayfanızın büyümesini, istiyorsanız promosyonlar/yarışmalar bu amaçta size yardımcı olacak en doğru yöntemdir. Ancak, konu halen sizi aşıyor diye düşünüyorsanız, her zaman bir sosyal medya ajansını kurgu ve teknik detaylarla ilgilenmesi için tutabilirsiniz.

 

Tags:
,
No Comments

Post A Comment