iMessage SMS’i öldürür mü? - sinyal 9
16505
single,single-post,postid-16505,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.7,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive
 

iMessage SMS’i öldürür mü?

14 Haz iMessage SMS’i öldürür mü?

Apple, WWDC’de bir çok güzel yeniliğin yanında bir de iPhone, iPad ve iPod touch’ların aralarında sınırsızca metin, imaj, video gönderme alma işlemi yapabildikleri iMessage’ı tanıttı. (iPhone Türkiye’nin şu yazısından uygulamanın detaylarını öğrenebilirsiniz.) Bunun üzerine bazı ortamlarda iMessage SMS’i öldürecek konuşmalarına kulak misafiri oldum, iMessage’ın operatörlerin SMS gelirlerini düşüreceği, SMS atmanın artık pek kullanılmayacağını anlatan yazılar okudum. Aslında operatörlerin bu kadar basit bir iş için biz kullanıcılarından bu kadar çok para alıyor olması hiç de işimize gelen bir durum değil.

iMessage iPhone’un mesajlaşma arayüzüne yerleşti, iPad ve iPod touch’larda ise daha önce olmayan bir Mesajlar uygulaması ile kullanıcıya diğer iOS kullanıcılarına ulaşma imkanı sağladı. 43 milyon aktif kullanıcıya sahip BlackBerry Messenger SMS kullanım ve gelirlerinde ciddi bir etki yaratmamıştı, iMessage’ın da böyle bir etkisi olacağını sanmıyorum.

 

Yalnızca iOS cihazlarda çalışıyor. Pazarda 200 milyondan fazla iOS cihaz var ama iOS’un akıllı telefon pazarında sahip olduğu pay öyle çok büyük değil. Bunun da ötesinde akıllı telefon olarak tanımlamadığımız telefonlar halen pazarın büyük kısmını kaplıyor ve fiyatları dolayısıyla bir süre daha yoğun kullanımda olacakları kesin. Akıllı telefon kullanıcıları çok fazla SMS kullanımıyor olabilirler ama diğer telefonların 12 tuşlu cihazlarıyla bol bol SMS atıyorlar.

SMS gelende paket olarak satılıyor. Operatörler gelenllikle SMS kullanımını konuşma planlarının yanında ek olarak veriyor. Yani çok mesajlaşan birisi gönderdiği mesaj için zaten 40 kuruş para vermiyor. Çoğunluk kullanıcı SMS paketlerinde değişiklik yapmayacaktır. Elbette tüm aile bireyleri veya şirket çalışanlarının iOS cihaz kullandıkları bir senaryoda SMS kullanımı olmayacaktır ancak bu çok karşılaşılan bir durum değil.

iMessage ilk SMS alternatifi değil. Hepsinin ötesinde Google ve Skype mobil anında mesajlaşma çözümleri sunuyorlar, WhatsApp ve Viber da kullanıcıların dikkatini çekmiş durumda, viber henüz cross-platform olmamış olsa bile WhatsApp’ı iPhone, Android, BlackBerry ve Nokia’larda kullanabiliyoruz. Günde bir milyarın üzerinde mesaj taşıyan ve kullanıcıların aralarında doğrudan mesajlaşmasını da sağlayan Twitter’ı da unutmamak lazım. iMessage’ın güzel bir özellik olduğu kesin SMS ücreti ödemeden mesajlaşmak için bir çoğumuz kullanmaya başladık, iOS 5 ile beraber çoğu erken adapte olan da tercih edecektir. Ama önceki alternatiflerin SMS verdiği zarardan daha fazla bir zararı olmayacaktır.

SMS yalnızca kullanıcıdan-kullanıcıya değil. Kullanıcılar, borsa bilgisinden, maç sonuçlarına, magazin haberlerinden günlük fallara kadar bir çok konuda SMS alıyorlar. Bu hizmetlerden operatörler çift yönlü gelir elde ediyor, almak isteyen kullanıcıdan ve göndermek isteyen şirketlerden. Ancak bu mesajlar iMessage ile gönderilemiyor. (ilerde gönderilir mi?)

Operatörler SMS planlarını uygun şekilde değiştirebilir. Operatörler kendi ağlarını kontrol edebildiği için iMessage paketlerini tanıyıp müşterilerinden SMS ücreti kesebilirler. Hollandalı KPN’in bunu diğer SMS alternatifi uygulamalar için yaptığı söyleniyor. Tüm kullanıcılar için data paketi fiyatlarını artırabilirler. Elbette böyle aksiyonlara set tepkiler gelecektir ama kullanıcıların da çok fazla seçeneği yok aslında tüm operatörler iPhone önerilerine sahip değil.

Bunların da haricinde hızlı ulaştırma, özel SMSC ve kapasite, önceliklendirme ve genel internet üzerinden taşınmadığı için servis kalitesinin daha yüksek olması gibi başka artıları da var.

Cep telefonu operatörleri egemen oldukları mobil dünyadaki baz kontrollerini bir kaç yıl önce kaybetmeye başladılar, iMessage da kısmen kontrolleri dışında gelişen başka bir özellik. Ama etinden sütünden faydalandıkları SMS’i tahtından o kadar da kısa sürede edemeyecek.

No Comments

Post A Comment