NFC Cüzdan artık geldi! - sinyal 9
16491
single,single-post,postid-16491,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.7,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive
 

NFC Cüzdan artık geldi!

09 Eyl NFC Cüzdan artık geldi!

Google’ın dünyanın cüzdanlarına hükmedenleri devre dışı bırakma hırsındaki projesi Google Wallet, Fransa’daki NFC World Congress başlarken hayata geçti. Yeni cüzdan servisi; kredi kartları, mağaza kartları ve kuponları, insanların akıllı telefonlarından tek bir dokunuşla ürün ve hizmet almalarını sağlayan bir uygulama ile değiştirecek. Şimdilik yalnızca Sprint Nexus S 4G telefon ve  Citi MasterCard’ı bağlanmış durumda ancak Los Angeles Times’ın haberine göre Visa, Discover ve American Express’de yakında sisteme dahil olacaklar.

Google Wallet henüz emekleme günlerinde ve kullanılabildiği noktaların sayısı oldukça sınırlı olmasına rağmen sistemin oldukça ümit vaat ettiği söyleniyor. Near Field Communication (NFC) cüzdan işiyle tek uğraşan Google değil ama diğerleri Google’ı platform olarak kullanmaya karar verebilir.

Teknoloji mayıs ayından beri New York ve San Francisco’da 1.000 Google çalışanı ve MasterCard, Macy’s department store gibi girişimdeki ortakları tarafından test edilmekteydi.

Artık Sprint Nexus S telefonu ve Citi MasterCard hesabı olanlar veya Google Prepaid Cardalmış olanlar telefonlarını ödeme yapmak için kullanabilecekler. Google Wallet yalnızca ABD’de pazara sürülmüş olsa da Prepaid Card uluslararası olarak da edinilebilecek.

“E aldık nerede kullanacağız” diyorsanız; Google, sistemin kullanılabildiği nokta sayısını “yüz binlerce” şeklinde ifade ederken geçen hafta bir Master Card temsilcisi ABD’de 150.000 noktada geçerli olduğunu ve bazı terminallerin bu sistemle çalışabilmeleri için yazılım güncellemesine ihtiyacı olduğunu sızdırmıştı. Yani gün itibariyle ABD ve dünyanın bir çok yerinde bulunan MasterCard PayPass kabul eden 300.000 mağaza ile sınırlıyız. New York taksilerinin çoğunda bu okuyucular mevcut, Bloomingdales, McDonald’s, Burger King, 7-Eleven, Subway, Best Buy, Foot Locker, BP, Tesco, Boots, Walgreens, American Eagle Outfitters, Peet’s gibi noktalarda da okuyucuları bulmak mümkün. Hem Türkiye hem de diğer bölgeler için servisin başlama zamanı henüz belirtilmedi.

Visa ayrı bir demeçle Google’ın Visa PayWave teknolojisini dünya çapındaki yüz binlerce noktada kullanmak için lisansladığını söylüyor. Visa hesabı sahiplerinin Google Wallet’larına kredi, debit ve prepaid hesaplarını bağlayabileceklerini belirtiyor ancak bunun hangi tarihte hayata geçeceği bilgisini vermiyor.

Google, kullanıcıların Google Prepaid Card’larına banka eklemelerine olanak tanıyacağını ve servisi deneyenlerin testleri için 10USD alacaklarını söylüyor. Google Prepaid Card sanal bir kart. Google duyurusunda kartı kullanabileceğimizi söylüyor olsa da kartı yaratacağımız bir yer şimdilik görünmüyor.

Google için cüzdan girişimi, ürün ve indirimlerinin müşterilerine pazarlamasında yeni bir fırsat. Ticarethaneler de müşterilere ulaşmak ve indirim ve müşteri kartlarıyla ilişkilerini güçlendirmek için yeni bir kanala daha sahip olmuş olacaklar. Ticarethanelerin işlem adım sayısı düşeceğinden, pazarlamalarının etkinliğini daha doğru ölçebiliyor da olacaklar.

Google’ın iştahını en çok kabartan ise; Google Wallet üzerinden sunacağı Google Offers gelirlerinden alacağı pay. Google yapılan işlemlerden pay istemiyor, bunun yerine oyuna NFC’yi de dahil ederek yerel reklamda büyük olmaya çalışıyor. Yukarıda da dediğim gibi bu yıl içinde Google Wallet’ı kullanmaya başlayanların hesabına 10USD yatırarak müşteri sayısını artırmaya çalışıyor. Google Wallet ve Google Offers ikilisi pazarda büyük bir oyuncu haline gelecektir.

Google, e-ticaret gelirlerinin 2013 yılında 1 tirilyon doları aşacağına inanıyor. Bu hamleyle de pastadan ciddi bir pay istediğini göstermiş oluyor. Juniper’in araştırmasına göre ise mobil ödeme pazarı 2015’de 670 milyar doları bulacak.

AT&T, Verizon ve T-Mobile tarafından idare edilen rakip NFC ödeme sistemi Isis’de 2012 başlarında hayata geçmeye hazırlanıyor. Online ödemedeki büyük oyuncu PayPal’ın kendi offline ödeme çözümü üzerinde çalıştığını biliyoruz. Start-up Square ise mobil kart okuyucusu, iPad yazarkasa ve dijital cüzdan çözümleriyle pazarda bir yer edindi. Kredi kartı firmaları da kendi dijital cüzdan programlarını oturtmaya çalışıyorlar. Apple halen cihazlarına NFC çipi eklemiş olmasa da elindeki patentler kısa zamanda bunun olacağını gösteriyor. Telefon operatörlerinin NFC çipi entegre edilmiş SIM kartları artık ülkemizde bile mevcut. Sıcak bir pazar oluşuyor, tüm bu büyükler ve küçük rakipleri mobil ödeme pazarında en iyi hizmeti vererek en çok karı elde etmeye çalışacaklar.

Google Wallet konusunda ise net olmayan şeyler var. Google telefon operatörleri ve üreticileriyle Google Wallet’ı desteklemeleri, NFC kullanmaları konusunda konuştuğunu söylüyor ancak gün itibariyle Nexus S dışında Google Wallet desteği olan bir telefon duyurulmuş değil. Samsung Galaxy S II’nin NFC çiplisini de göremedik. Yine Google diğer bankalarla görüşmekte olduğunu söylüyor ama City dışındaki bankaların bu sisteme dahil olup olmayacakları belli değil. Elbette Google sistemi açık platform olarak kurduğundan herkes dahil olabilir. Dolayısıyla zamanla büyüyeceği kesin.

Yazının başlarında dediğim gibi emekleme günleri henüz, gideceği çok yol var. Ben bu sistemi kullanmak için can atıyor olsam da yapılan araştırmalar tüketicilerin telefonlarıyla ödeme yapmayı pek de umursamadığını gösteriyor. Satış noktalarının da yeni jenerasyon donanıma yatırım yapmak için bir sebepe ihtiyaçları var. Yani Google’ın ürününü iyice anlatıp pazarlayacağı çok fazla cephesi mevcut.

Google’dan hiç büyük reklam kampanyaları görmedik. Belki  Google Wallet ile Google’ın bu yaklaşımı da değişir. Şimdilik Jason Alexander’ın oynadığı, içi; kuponlar, telefon numaraları, makbuzlar ve notlarla dolu büyük cüzdanıyla meşhur Seinfeld karakteri George Costanza ile reklam çekmişler.
Tags:
No Comments

Post A Comment