NFC Uygulamaları - sinyal 9
16489
single,single-post,postid-16489,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-5.7,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive
 

NFC Uygulamaları

09 Eyl NFC Uygulamaları

NFC Cüzdan artık geldi! yazısında Google’ın uygulamasını yeterince yaymak için NFC’nin mobil cihazlara yayılması gerektiğini söylemiştim. NFC’nin mobil cihazlarımızda standartlaşması için mobil ödeme tek başına yeterli güce sahip değil. Ekosistemin başarıya ulaşması için bazı faydalı NFC yetenekli uygulamalara ihtiyaç var. Kabaca mobil ödeme, bilet kesme, konum servisleri ve artırılmış gerçeklik, satın alma noktası, kupon, sadakat kartı, bina giriş konularında uygulamalar çıktıkça pazarda daha çok NFC yetenekleri olan telefonlar görmeye başlarız.

Mobil ödeme

“Mobil ödeme” terimi çok sayıda kullanım ve uygulamayı kapsayabilir. Bu yazıdaki konumuza göre mobil ödemeyi; NFC yetenekli bir mobil cihaz ile, POS terminalinden aynen kredi kartları gibi ödeme yetkisi almak şeklinde tanımlayabiliriz.

NFC’nin gelişmesinde mobil ödemelerin NFC ile yapılması önemli;

 • Sahtekarlığı önlemek için mobil operatörler tarafından kullanılan kimlik tespit yöntemleri (cihaz ile kimliğin eşleştirilmesi gibi), ödeme uygulamalarında da kimlik tespiti ve sehtekarlığı önlemek için kullanılabilir.
 • Hücre ağına her zaman bağlı olmak kredi bakiyesi ve diğer finansal verilere erişimi sağlar.
 • Cihazın klavyesi PIN girişini sağlar.
 • Açık işletim sistemi finansal uygulamaların geliştirilmesine olanak tanır.

Ancak hayli fazla engel de bulunmaktadır. Japonya’da teknolojik konular büyük ölçüde aşılmış ve mobil ödeme başarıya ulaşmıştır. Ama risk yönetimi ve sahtekarlık olasılığı mobil ağ operatörlerinin, cihaz üreticilerinin ve uygulama geliştiricilerin kapasitesinin ötesinde bir konudur.

Kredi ve banka kartı işlemlerinde, risk yönetimi karşılığında yapılan işlemlerden masraf alınması alışa geldik bir durumdur. Japonya haricinde bir çok ülkede düzenlemeler ve ticari kısıtlamalar mobil operatörlerin bankalarla doğrudan ortaklık yapmasına izin vermez.

Mobil ödeme ekosistemine dahil olan kurumlar içinde şunlar bulunur:

 • Cihaz üreticileri: Uygun mobil cihazlar üretmek
 • Mobil ağ operatörleri: Cihazları belirlemek ve dağıtmak ve donanımsal kimlik tespiti yetenekleri sağlamak
 • Uygulama geliştiriciler: Yalnızca cihazlarda çalışacak uygulamaları değil, sunucu ve back-end uygulamaları da tasarlayarak mobil cihazların finans kurumları, sadakat kartları ve kupon alt yapılarıyla iletişim kurmasını sağlamak
 • Finans kurumları: Yıllardır kredi kartı ve banka kartlarının işlemlerinde yer alıyorlardı, şimdi de ödeme yetkisi ve risk yönetiminden sorumlu olmaya devam edecekler
 • Ticarethaneler: NFC yetenekli POS cihazlarını kullanmak ve işlemler için masraf ödemek

Bunların hangilerinin güvenli olarak müşteri kimlik bilgisini sağlayacağı net olarak belli değildir. Müşteriye sahip olma konsepti müşteri hariç herkes için önemlidir. Bu veriye sahiplik üzerindeki anlaşmazlıklar, tüm ticari ilişkiler oturtulup netleşene kadar mobil ödeme işinde gecikmelere yol açar.

Mobil ödeme işinde, yeni oyuncu Google Wallet, PayWave ile Visa, yine Visa’nın da içinde bulunduğu AT&T, Verizon, T-Mobile konsorsiyumu olan Isis, Orange ve Barclaycard önemli oyuncular arasında sayılabilir. Yakında Apple’ın da bu işe soyunacağı neredeyse kesin. Facebook’un da konuya uzak kalmayacağına eminim.

 

Bilet kesme

Toplu taşıma bilet kesme işi NFC uygulama geliştirme için sağlam bir temel oluşturacak gibi duruyor. Londra metrosu pasif NFC kullanan bir sistem olan Oyster card kullanıyor. Oyster card bilet sistemi kolaylıka NFC yetenekli telefonlara uyarlanabilir.

Telecom Italia ve ATM’in Milano toplu taşıma ağını NFC yetenekli hale getirme çalışmaları var. Norveç’de toplu taşımada aynı atılımı yapmanın peşinde. Amerika’da da pilot çalışmalar yapılıyor.

Japonya’da “osaifu-keitai” telefonlar bilet ve toplu taşımada kullanılıyor. Kapılardan hızlı geçiş ve kolay mobil ödeme avantajları var.

 

Konum servisleri ve artırılmış gerçeklik

Google Places, NFC’ye adapte olmuş uygulamalardan birisi. Ticarethane işletmesiyle ilgili bilgileri Google Maps üzerinden doğruluyor ve kendi web sitesini hazırlıyor. Geri bildirim ve yorumlar için bir online forum da mevcut.

QR kodlar; menü, yorum, pazarlama ve diğer bilgileri barındırma yeteneğine sahip. Ayrıca bir tarayıcı sayfası açabiliyorlar veya başka bir uygulamayı çalıştırabiliyorlar. Google bir süre önce QR kodları NFC etiketleriyle değiştirmeye başladı.

 

Satın alma noktası 

Satın alma noktası deneyimini artıracak birçok uygulama var. Örneğin:

 • Dükkana girişte müşteri, akıllı posteri tarayıp mevcut indirimler, kuponlar ve diğer pazarlama faaliyetleri hakkında bilgi alabilir.
 • Alışveriş esnasında raflardaki ürünlerin NFC etiketlerini tarayarak kupon edinebilir, ürün hakkında detaylı bilgi alabilir, ürün yorumlarına ve videolarına ulaşabilir.
 • Ödeme sırasında NFC işlemi müşterinin hem sadakat kartını hem de kredi kartını kullanarak işlem yapabilir. Hesabındaki kuponlarını, sadakat puanlarını kullanabilir.

Güvensiz gibi görünüyor olsa da, müşteri ve güvenilir kaynak arasındaki bu gibi bir ilişki alışveriş deneyimini güçlendirdiği gibi pazarlamada da ciddi bir geri dönüş sağlar, ek satışlara olanak verir ve müşteri sadakatini artırır.

Bu fonksiyonların çoğunun tek bir sistem olarak olmasa da ayrı ayrı zaten var olduğunun altını çizmek gerek. Günümüzde müşteri kasaya geldiğinde kredi kartı ve sadakat kartı iki ayrı sistemle kabul ediliyor. Online arama ve alışveriş üçüncü bir sistemle yapılıyor. Hepsini NFC yetenekleriyle birleştirmek perakendeciler için büyük avantaj sağlayacaktır.

Alt yapıyı kurma maliyeti ve yatırımın geri dönüşü hesaplanıp bu zahmetli ve pahalı IT yatırımı yapılabilir.

 

 

Kupon

Cep telefonu ile kupon vermek için iki yönlü iletişime ihtiyaç vardır: Kupon telefona gönderilmeli ve satın alma noktasında kullanılmak üzere barındırılmalıdır. Cihaz, kuponu almak için NFC’yi ve kablosuz ağı kullanabilir. Bu sayede pazarlamacılar kuponları eposta ve SMS ile de gönderebilirler. Kuponlar satın alma noktalarında raflarda veya akıllı posterlerdeki etiketler vasıtasıyla da kullanıcının hesabına işlenebilir. Barındırılan kupon satın alma noktasındaki terminalde kullanılıp karşılığı alınır.

Mobil kupon uygulamalarıyla uğraşan şirketler arasında Google, Gemalto, Zapa ve Coupons.com’u sayabiliriz.

 

Sadakat kartı

Sadakat kartları tüccar-müşteri ilişkisinde önemli bir yer tutmaktadır. Temelde tüccar müşterisinin isim, adres, telefon numarası gibi kişisel bilgilerini alır. Bu bilgiler karşılığında satış noktalarında sadakat kartlarını gösterdiklerinde indirimler sunar. Bazen de puan, hediye ve müşteriyi bilgilerini vermeye teşvik edecek başka şeyler sunulduğu da olur.

Bunun için POS terminalleri ile müşteri veritabanı arasında doğrudan gerçek-zamanlı bağlantıya gereksinim vardır. Müşterileri ödemeler, sadakat kartları ve kuponları için bir çok sefer tarama yaptırmak zorunda bırakmamak için ticarethanelerin alt yapılarında radikal değişiklikler yapmaları gerekebilir.

Sadakat uygulamalarıyla uğraşan şirketler arasında Adelya, Blue Bite, Proxama, TapIt ve ViVOTech’i sayabiliriz.

 

Bina giriş

Bir çok ticari bina RFID güvenlik ve erişim donanımlarına sahip; kilit mekanizmasına yaklaştırılan etiket, anahtarlık veya kart ile kapılar açılıyor çalışanın giriş çıkışı kayıt ediliyor. NFC yetenekli telefonlar da kimlik bilgilerini taşımak için gayet uygunlar, hatta aynı telefon birkaç konumda birden kullanılabilir.

RIM’in işletmelere bina girişi için NFC yetenekli cihazlar yapacağı söyleniyor.

NFC uygulamalarının yaygınlaşması için gereksinimler

NFC’nin büyük kitlelere ulaşması için ekosistemin geri kalanından önce cep telefonlarında yaygınlaşmak zorunda, aksi halde kimse altyapı maliyetlerine yatırım yapmayacaktır. Telefonlarda yaygınlaşana kadar birçok NFC’li cihazın NFC yetenekleri hiç kullanılmayacak veya nadiren kullanılacaktır. Telefon ve altyapının büyük kitlelere ulaşması NFC’yi düzenli ve etkin olarak kullanmamıza olanak tanıyacaktır.

Uygulama Cihaz geliştirimi Altyapı geliştirimi Not
Ödeme Güvenlik için teknik ve ticari gereksinimlerin rekabeti. Tek bir cüzdan uygulaması sunulabilir ancak rekabetçi yaklaşımlardan dolayı bu olmayacaktır. Büyük kitlelere ulaşması için yeteri kadar POS terminali üretilmeli. Teknik ve ticari konular bunun gecikmesine sebep olabilir.
Bilet Basit bir uygulama. NFC kart ve cihazları kabuletmek için tam sistem güncellemesi gerekebilir. NFC’nin halihazırda kullanıldığı MIFARE ve FeliCa sistemlerine yükseltme. (Avrupa – Asya)
Satış noktası Basit bir uygulama. Landing page ve NFC etiket maliyetleri dışında minimum maliyet. QR ve diğer barkod teknolojilerinin kullanımı NFC tag teknolojisine hem destek hem de engel olmakta.
Kupon Basit bir uygulama. Ödeme POS terminallerinin geliştirilmesine dayalı. Yoğun reklamveren ilgisi POS dağıtımı için sübvansiyon sağlayabilir. Kuzey Amerika’da kupon işi ciddi büyümüş durumdadır.
Sadakat / Üyelik Basit bir uygulama veya bir cüzdan uygulamasının parçası. Ödeme POS terminallerinin geliştirilmesine dayalı. Sadakat kartları tüm dünyada büyük ilgi görmektedir. Yaygınlaşmayı kolaylaştıracaktır.

Süreci hızlandırmak için telefon üreticileri ve mobil operatörlerin bizleri uygun fiyatlı NFC telefon sahibi yapmaları gerekiyor. Geliştiriciler, parazlamacılar ve ticarethaneler pazara güvendikleri anda mevcut sistemlerini güncellemek için gerekli yatırımı yapacaklardır.

Uygulamalar bu yukarıdakilerle de kalmayacak, kapı kilitlerinden sağlık sektörüne kadar birçok alanda NFC göreceğiz.

 

Tags:
No Comments

Post A Comment